Pts. Oca 20th, 2020

Tekno Paylaşım

Teknoloji Bloğu

Akıllı Ev Otomasyonları Ve Teknolojik Konfor

bose ses sistemi

Ev otomasyonu olarak da tanımlanabilen akıllı ev teknolojileri, evlerde daha rahat ve güvenli bir yaşam ortamının oluşturulmasını hedeflemektedir. 2000’li yılların başından beri üretilen bu teknolojiler, ağa bağlanabildiğiniz cihazlardan bazı kontrolleri gerçekleştirmeyi sağlamak için tasarlanmışlardır. Evinizi güvende tutmak ve enerji tüketimi açısından verimlilik sağlamak istiyorsanız, akıllı evlerin sundukları teknolojik özellikleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı evler, ağa bağlı cihazlarla kontrol imkanı sunan ev kurulumlarıdır. Daha ayrıntılı bir tanımlama getirmek gerekirse, internete bağlanabildiğiniz herhangi bir yerden evinizdeki cihazları uzaktan kontrol edebildiğiniz ev kurulumlarına akıllı ev teknolojisi adı verilmektedir.

Akıllı bir evde, cihazlar internet üzerinden birbirine bağlanır ve kullanıcılar evdeki birçok sisteme uzaktan erişim sağlayabilirler. Bu sistemler arasında güvenlik, aydınlatma, sıcaklık ve Bose ses sistemi gibi ev sinema sistemleri ve hoparlörler bulunuyor. Erişim genellikle akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlardan uygulamalar aracılığıyla sağlanabilmektedir.

Akıllı Evlerin Özellikleri

Akıllı olarak üretilen ev aletleri, sahiplerinin programlarını öğrenebilecek ve gereken ayarları otomatik olarak gerçekleştirebilecek öğrenme becerilerine sahip olarak tasarlanıyorlar. Aydınlatma kontrolü etkinleştirilen bir akıllı evde, elektrik tüketimi azaltılabilir. Böylelikle enerji ile ilgili maliyet tasarrufları kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bazı ev otomasyon sistemleri bünyesinde, evden uzakta olduğunuz zaman ev çevresinde oluşan beklenmedik durumlara karşı uyarı sistemleri bulunmaktadır. Örneğin ev veya çevresinde oluşan bir yangın tehdidinde, akıllı ev teknolojileriyle itfaiyeye haber verilmesi sağlanabilir.

Akıllı evler, kablosuz ya da kablolu sistemler içerebiliyorlar. Kablosuz sistemler daha düşük maliyetlidir ve kolay montaj imkanı sunarlar. Kablolu sistemler ise daha güvenilir oldukları için tercih edilmektedir. Çünkü güvenlik açısından iletişimin kesilmesi kablolu sistemlerde çok daha zordur. Kablolu sistemler kablosuz sistemlere kıyasla daha pahalı olsa da, kablolu bir sistem kurmayı tercih etmek evin satış değerinin de artmasını sağlayabilir. bir evin satış değerini artırabilir.

Akıllı Evlerde Güvenlik ve Enerji Tasarrufu

Birçok kişi, ev otomasyonlarını sundukları enerji tasarrufu nedeniyle tercih ediyor. Akıllı termostatlarla evin ısıtma ve soğutma birimleri üzerinde kontrol sağlanabilir. Ayrıca ev aletleri ve elektrik sistemi üzerinde otomatik açma ve kapama uygulamaları gerçekleştirilerek, evde daha az enerji tüketilmesi sağlanabilir. Bu nedenle akıllı evlerin enerji tüketimini azaltma konusunda büyük bir avantajı olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Evinizi korumak için alarm sistemlerine para vermek yerine, akıllı evlerin sunduğu güvenlik sistemlerini tercih edebilirsiniz. Kameralar, ışıklar, kapı kilitleri veya kapı zillerini uzaktan kontrol etme opsiyona sahip olarak evinizi daha güvenli bir hale getirmeniz mümkündür. Ek olarak, daha önce de belirttiğimiz üzere evden uzakta olduğunuzda olası tehlikelere karşı evinizin otomatik olarak güvenlik birimlerine haber vermesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Teknolojisi Örnekleri

Teknolojinin hayatımızın her alanına ulaştığı günümüzde, akıllı evlerdeki teknolojiyle sağlanabilecek birçok işlem bulunmaktadır.

Akıllı evlerin teknolojilerini bazı örneklerle ele alacak olursak;

  • Akıllı televizyonlar ve buna bağlı olan Bose ses sistemi erişimi için internet bağlantısını kullanabilirsiniz.
  • Akıllı aydınlatma sistemlerini uzaktan kontrol edebilir, aydınlatmanın gün ışığına bağlı olarak kullanımını ayarlayabilirsiniz.
  • Akıllı termostatlar ile evin sıcaklığını izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.
  • Akıllı kilitlerle ve garaj kapısı açıcı sistemleriyle ziyaretçilerinizin evinize girişlerini doğrudan kontrol edebilirsiniz.
  • Akıllı güvenlik kameralarıyla evin çevresini izleyebilirsiniz. Ayrıca hareket sensörleriyle şüpheli davranışların tespitini yapabilir ve akıllı evin güvenlik birimlerine haber vermesini sağlayabilirsiniz.
  • Evcil hayvan bakımını otomatik besleyici makineler aracılığıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz.
  • Bahçe bakımı için uzaktan sulama kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.
  • Akıllı mutfak veya ev gereçlerine uzaktan erişim sağlayarak eve ulaşmadan önce bazı gerekli işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Elektrik veya su arızalarını tespit eden teknolojilerle, su basması veya elektrik kaçağı gibi durumlarda suyu veya elektriği keserek erken müdahale edebilirsiniz.

Akıllı evler sundukları bu hayatı kolaylaştıran özelliklerle günümüzün konfor ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmektedir.

Akıllı Ev Teknolojisi Avantajları

Ev otomasyonları, ev sahiplerine kolay ve konforlu bir yaşam sunmayı amaçlamaktadırlar. Açık unutulan bir elektrikli aleti eve gitmenize gerek kalmadan uzaktan kapatarak kontrol etmek, zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

7/24 bakım gerektiren insanlara bakma yükümlülüğünüz varsa, ev otomasyonlarıyla bu insanların evde güvenli bir şekilde kalmalarına yardımcı olabilir ve uzaktan onları kontrol edebilirsiniz.

Eve ulaştığınız zaman garaj kapısının açılması, ışıkların yanması, dinlemek istediğiniz müzikler için Bose ses sistemi hoparlörlerinin çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

Evdeki elektrikli aletlerin kullanım davranışlarınızı öğrenmesine imkan tanıyabilirsiniz. Örneğin klimanız, kullanım alışkanlıklarınıza göre evin yeterli şekilde soğutulması için belirli bir süre çalışması gerektiğini ev otomasyonları aracılığıyla öğrenebilir.

Akıllı Evlerin Çalışma Prensipleri

Akıllı evler, genellikle Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı üzerinden çalışma sunmaktadır. Ev otomasyonu protokolleri üzerinden ağ teknolojilerine bağlantı sağlanarak kısa menzilde düşük, uzun menzilde yüksek güçte radyo sinyallerinin kullanılması mümkün hale getirilmektedir. Akıllı evlerde bu ev otomasyonu protokollerine ulaşmak, akıllı ev uygulamalarıyla mümkündür. Bu uygulamalar her üretici bünyesinde farklı şekilde işlevlere sahip olabilmektedir.

Neden Akıllı Ev Teknolojilerine Sahip Olmalısınız?

Akıllı evlere sahip olmanın günümüzdeki gerekliliği, konfor ve tasarruftan kaynaklanmaktadır. Eğer evinizi güvenlik altına almak için büyük meblağlarda güvenlik sistemi ödemeleri yapmak istemiyor, bazı kontrollere uzaktan erişmeyi ve evinizi daha kullanışlı bir hale getirmeyi tercih ediyorsanız, ev otomasyon sistemlerine sahip olmayı göz önünde bulundurmanızda yarar vardır.