info@teknopaylasim.com

Beton Vibratörünün İnşaat Sektöründe Önemi

Teknoloji & Programlar

Beton Vibratörünün İnşaat Sektöründe Önemi

Birçok inşaat ustası, betonun dikdörtgen veya kare gibi bir forma dökülmesi sırasında beton vibratörü kullanarak kalıpla beton arasında boşluk kalmasını önler. Beton, bir forma yerleştirildiğinde homojen bir çözelti olarak akmaz ve tüm boşlukları doldurur. Vibratör kullanılmadığında, özellikle tel örgü ve inşaat demiri çevresinde büyük hava boşlukları kalacaktır.

Islak beton, hacminin yüzde 20’sine hapsolmuş havadan oluşur. Bu hapsolmuş hava, betonun yoğunluğunu azaltır, bu da daha düşük mukavemet ve betonun içinden su geçirme kabiliyetinde bir artışa eşittir. Bu yüzden, betonun titreştirilmesi, hava ceplerinin çıkarılması ve tüm boşlukların doldurulması çok önemlidir. İnşaat ürünleri için www.conaylar.com adresini ziyaret ediniz.

Düzgün Bir Beton Vibratörü Kullanma

Bir beton vibratör kullanırken, doğru kullanılması önemlidir, aksi takdirde hava ceplerini betonda bırakarak daha fazla sorun yaratabilirsiniz. Vibratör kafasını betona sürüklemeyin. Uygun yöntem, başın ağırlığının ıslak betona kendi kendine nüfuz etmesine izin vererek ve ardından yavaşça geri çekerek vibratör kafasını yerleştirmektir.

Vibratör kafasını betona sürmek harç kanalları oluşturacaktır, bu, bitmiş betonun o alandaki gücünü önemli ölçüde zayıflatacaktır. Yanlış boyuttaki bir beton vibratörünü belirli bir iş için kullanmak da yaygın bir hatadır. Genel bir kural olarak, vibratörün çapı, levha kalınlığının 1 / 4’ü veya titreyen borunun yarıçapı olmalıdır.

Vibratör kafasının hızlı bir şekilde çıkarılması betonda inşaat asansörü hususunda olduğu gibi kuvvetli hasara neden olabilir. Vibratör betonun her ayağı için yaklaşık 5 saniye oranında dikey olarak kaldırılmalıdır. Örnek olarak, 15 cm kalınlığında bir betonarme levha, titreşimli kafanın 3 saniyelik bir sürede çıkarılmasını sağlamalıdır.

Vibratör, 5 saniyeden kısa ve 15 saniyeden uzun bir süre takılı durumda bırakılmalıdır. Yukarıda belirtilen kurallara uymanız halinde beton, hava ceplerinden arındırılmış ve yine de yapısal olarak sağlam ve geçirgen olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir