Pts. Oca 20th, 2020

Tekno Paylaşım

Teknoloji Bloğu

Bulut Sunucu Nedir?

bulut sunucu

Bulut sunucu; yapay/sanal kaynak havuzu olarak adlandırılan ve özellikle bilgisayar işleri ile sürekli ilgilenen ve büyük depolama alanlarına ihtiyacı olan kişilerin teknoloji ile beraber kullandıkları bir nimettir. İngilizce ismi Cloud Server olarak geçmektedir. Bulut sunucu sayesinde bilgisayarınızın belleği ya da işlemcisini kullanmadan rahatlıkla dosyalarınızı bu sunucu içerisine yükleyebiliyorsunuz.

Pek çok bilişim faaliyetlerinde bulunan kişilerin, bulut sunucu kullanmasının sebeplerinden birisi donanımsal hataların ya da arızaların oluşumunun engellenmesi herhangi bir şekilde diski dolumundan kaynaklı veri kaybının yaşamasını engellenmesi ve parasal açıdan da maliyetin uygun olmasıdır.

Yoğun iş temposu içerisinde bilgisayarın veri depolama alanını dolduran ve bunun sıkıntılarını yavaşlayan bilgisayarı ve aksayan işleri ile yaşayan kişilerin özellikle başvurduğu bir bölümdür. Bulut server yani bulut sunucu sayesinde bilgisayarda yapılan çalışmalardan istenen verim daha da yükselir.

Bulut Sunucu Kiralama

Özellikle bir ofis çalışanıysanız bulut sunucular oldukça pratik bir veri havuzuna dönüşür. Bu veri havuzları kendi içerisinde belirli bir kotaya sahiplerdir. Bu tarz bir sunucusu olsun isteyen kişi bu sunuculara üye olarak kiralar ve kiraladığı alan ve depolama kadar da belli bir ücret ödemektedir.

Bulut sunucunun kurulum aşaması yaklaşık birkaç dakika içerisinde gerçekleşmekte ve kendinize ait olan depolanmış diskinizi de yine bu bulut sunucuya bağlayabiliyorsunuz.

Güvenilirliği yönüylede ve sağlam alt yapısı sebebiyle sizi yarı yolda bırakmadan kolaylıkla işgücünüzü hafifletecektir.

24 GB RAM kapasitesi desteği ve 11 GB disk alanına sahiptir. Belirli alan ve depolama kiralanarak veri tasarrufu sağlamış olursunuz. Ayrıca bir ofis çalışanıysanız bulunduğunuz her ortamda belgelerinize erişebilirsiniz ve dedicated server gibi sunuculardaki dezavantaj olan paylaşım yapamama özelliği burada yoktur. Bu teknolojiden hemen yararlanmak için www.sunucu.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şahsi ve şirket içi e-postalarda yine bu sunucu içerisindeki mail sunucusu üzerinde tutulur ve herhangi bir işiniz de yine buradan yararlanarak kullanabilirsiniz. Ofis içerisinde sürekli e-mail veri akışı ve çıkışı yaşandığı için kotası bulunmayan sunuculara rağmen bu tarz sunucular, içerisindeki e-posta alanları oldukça pratik ve kullanışlı olmaktadır.