info@teknopaylasim.com

Denim Kumaş Nedir?

Teknoloji & Programlar

Denim Kumaş Nedir?

Halk arasında kot olarak bilinen denim fabric, sağlam, dayanıklı, dimi dokuma,0 pamuklu kumaş türüdür. Bir zamanlar yelken bezi olarak kullanıldığını bile birçok kişi bilmemektedir. Denim kelimesi Fransızca Serge de Nimes kelimesinden türetilmiştir ve Nimes şehrinden anlamına gelmektedir. Denim artık günümüzde birçok kıyafette sevilerek kullanılmaktadır.

Denim Pamuk Liflerinden Yapılır

Denim kumaşın dimi kumaş örgüsü vardır. Denimin özel bir özelliği, onu diğer pamuklu kumaştan ayıran, denim kumaş yüzeyinde görülebilen bir çapraz şerit olmasıdır. Bu diyagonal deseni yaratan özel bir dimi dokumadır. Lifler, dokuma bir kumaştan, dokuma bir desene dönüşür.

Kotunuzun neden içte beyaz, dışta mavi olduğunu merak emiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, denimin dokuma işlemi sırasında, çözgü ipliklerinin, oyulmamış olarak bırakıldığı indigo boyamasıdır. Renkli ipliğin (çoğunlukla çivit) beyaz ipliğe geçtiği bu özel dokuma, çok çekici olan iki tonlu bir görünümle sonuçlanır. Renk kumaşın yüzüne oturur ve beyaz arka tarafa çeker.

Denim Kumaşın Tercih Edilme Sebebi

Denim, 1873 yılında iki Amerikalı Jacob Davis ve Levi Strauss tarafından ortaya atılmış bir kumaş türüdür. O günün şartlarında bugün kot pantolon olarak bilinen ilk denim kıyafet üretilmiştir. Üretilen ürün oldukça sevilmiş ve tutulmuştur.

Denim kumaşların bu kadar tercih edilmesinin sebebi vücuda mükemmel oturması, harika bir kalıp sunmasıdır. Ayrıca temizlik konusundaki kolaylıkları ve ütü istememeleri de kot kumaşları da birçok kişi tarafından tercih edilebilir kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir